indekerk

Startpagina Indekerk

Zien we de dertigers?

9200000052692521door Raymond R. Hausoul – Dertigers zijn bijzonder voor de gemeente. Wie de dertigers in de gemeentes uit het oog verliest, heeft nu de jeugd niet mee en mist in de toekomst de ouderen. In dit boek pleit Jan van het Goor er daarom voor om in de gemeente oog te hebben voor de dertigers. Hij doet dat door uitvoerig te reflecteren over het leven van deze leeftijdscategorie en richt zich op thema’s als: de identiteit van de dertiger, het christelijk leven van de dertiger, de kerk en de dertiger, de dertiger en de toekomst en het leven van Jezus als dertiger. De gegevens die hij hierin opsomt ontleent hij o.a. aan diverse gesprekken met de dertigers. Dit zorgt ervoor dat het boek een goudmijn aan geweldige ideeën bevat die ertoe kunnen bijdragen om de gemeentes opnieuw bewust te maken voor het leven van de dertigers in haar midden. Meerdere keren komt daarbij tot uiting dat de kerk zich moet inzetten om het leven van de dertigers meer te begrijpen en te gaan waarderen. Verandering is op dit vlak nodig en geboden, omdat de kerk een God belijdt die eveneens met zijn volk meegaat in de verschillende tijden en hen telkens weer op nieuwe manieren inspiratie weet te schenken. Van het Goor toont hierbij dat dit niet betekent dat de kerk haar hele traditie op de stoep moet zetten. Dertigers zijn immers niet tegen gezonde tradities. Ze hebben veeleer moeite met dat wat verstard is in de kerk en hen persoonlijk niet verder helpt in het eigen leven met God. Op een evenwichtige manier schat de schrijver hierbij de harten van de ouderen als de jongeren in de kerk goed in. Alleen al omwille van deze gebalanceerde presentatie is het boek een must voor elke kerk die een hart heeft voor dertigers.

Door verschillende gespreksvragen aan het einde van elk hoofdstuk weet het boek het gesprek tussen de dertigers en de overige gemeenteleden te bevorderen. Voor de evangelische lezers kan het wel nadelig zijn dat Van het Goor zijn reflecties vooral schrijft vanuit de Hervormde Kerk en Protestantse Kerk in Nederland. Sommige van de volkskerkelijke achtergronden die de schrijver in dit boek noemt, zijn niet herkenbaar in onze gemeentes. Wij hebben geen twee diensten op zondag en zingen slechts zelden een berijmde psalm in de kerk. Wie daar echter overheen kan lezen, zal ervaren dat het boek ook voor de evangelische gemeentes een boodschap heeft die ter harte mag worden genomen. Als dertiger zie ik het daarom als een grote aanrader voor elke christelijke kerk!

 

Jan van ‘t Goor, Zien we de dertigers? Samen in de gemeente (Groen, 2016, 128 blz.)

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn